Ali H. Ghasemi's profile picture
وبسـایت شخصـی

علی حسین قاسمی

Logo
thumbnail

پایگاه اطلاعات پایان‌نامه‌های کتابداری در ایران

یافتن پایان‌نامه‌های فارسی در موضوع سواد اطلاعاتی به دلایل گوناگون آسان نیست و ما ابزارهای جامع و قابل اتکایی برای این کار نداریم. جدا از پایگاه ایرانداک (www.irandoc.ac.ir) که ویژگی‌های خاص خود را دارد، دو نشانی دیگر هم حاوی اطلاعات کارآمدی هستند که به آن‌ها اشاره می‌کنم.

یکی وبلاگ «پایان‌نامه‌های کتابداری دانشگاه‌های ایران» است و در توضیح این وبلاگ آمده: «هدف از تهیهٔ این وبلاگ، آگاهی دانشجویان تحصیلات تکمیلی از پایان‌نامه‌های انجام‌شده یا در حال اجرا در حیطهٔ کتابداری و اطلاع‌رسانی در داخل ایران و نیز پیشگیری از دوباره‌کاری‌ها در انجام پایان‌نامه‌هاست. برای ارسال چکیدهٔ پایان‌نامه می‌توانید با ایمیل وبلاگ مکاتبه نمائید. چکیده‌ها بدون تغییر و مطابق با چکیده‌ای که دانشجو تهیه کرده است، درج می‌شوند. کاربران محترم می‌توانند به منظور دسترسی به بخش‌های مورد نیاز از پایان‌نامه‌ها با مؤلفان تماس حاصل نمایند.»

در مقام وبلاگ، مطالب و در واقع چکیدهٔ پایان‌نامه‌ها بسیار مرتب دسته‌بندی شده‌اند و از این طریق امکان دسترسی به این چکیده‌ها وجود دارد. در قسمت نویسندگان وبلاگ نیز نام‌های آشنایی در حوزهٔ کتابداری و اطلاع‌رسانی را می‌بینیم که موجب جلب اعتماد و اطمینان به این وبلاگ و محتوای آن می‌شود.

منبع دیگر برای شناسایی پایان‌نامه‌های سواد اطلاعاتی، «پایگاه پایان‌نامه‌های علم اطلاعات و دانش‌شناسی» است که از ظاهر و نظم چشم‌نوازتری برخوردار است و به نظر من یافتن مطالب دلخواه در آن آسان‌تر است. از جمله مزایای این وبگاه، امکان جستجو در محتوای سایت و نیز امکانات دیگری است که از طریق «منوی اصلی» می‌توان به آن‌ها دسترسی یافت. همهٔ این‌ها نشانگر تلاش فراوانی است که در پشت صحنهٔ این وبگاه صرف می‌شود. اما متأسفانه اشاره‌ای به دست‌اندرکاران آن نمی‌بینیم. تا آنجا که می‌دانم کار اصلی حاصل تلاش خانم فخاری سعادت است، اما عدم ذکر نام دست‌اندرکاران علاوه بر آن که مراجعه‌کنندهٔ ناآشنا را دچار تردید در مورد محتوای سایت می‌کند، باعث می‌شود مراجعه‌کنندگان آشنا نیز صرفاً به دانسته‌های پیشین خود متکی باشند. همهٔ این‌ها برای چنین پایگاهی با این همه کارآمدی شایسته نیست.